Türkiyenin İlk ve Tek İp Kamera Satış Sitesi
Ücretsiz Keşif Hizmetimizden Yararlanın.
Eviniz veya işyerinizde en doğru kurulum için mutlaka keşif yaptırın, karlı çıkın!
Ana Sayfa  >  Faydalı Bilgiler  >  İp Kamera Sistemleri
İp Kamera Sistemleri

IP kameraları her ne kadar kullanım olarak basit görünsede aynı zamanda çok karışık bir sistemde olabilir. Bir IP kamera kurulumuyapılırken bir bilgisayara bununla birlikte bir network alt yapsına internet bağlantısına ve bu switch ile ıp kamera arasında bir netwrok kablosuna ihtiyacınız vardır. Analog sistemlere göre çok daha basit görünsede bu sistemlerinde kendilerine göre ekipmanlara gereksinimleri vardır. IP kameradan network ağı ile datalar istenilen noktadan görüntülü veya sesli olarak alınabilir. IP kamera sistemi direk olarak switche bağlanır web kameraları gibi bilgisayara direk bağlanmaz. Ip kamerasının ayarlarını yaptıktan sonra iste aynı ortamdaki bir bilgisayardan veya başka bir ortamdaki bir bilgisayardan görüntüyü alabilirsiniz. Bazı durumlardan bir çok kameradan kayıt yapmak zorunda kalabilirsiniz böyle durumlarda kayıt yapan bilgisayara yükeleyeceğiniz bir yazılım ile rahatlıkla tüm kameralardaki görüntü ve sesi kayıt altına alabilirsiniz. IP kamera bileşenleri çok rahat yer değiştirebildiğinden ve genel kurulum maliyetleri diğer kameralara göre çok daha uygun olduğundan daha fazla tercih edilmektedir. IP kamerayı oluşturan bileşenleri kısaca aşağıdaki gibi maddelere ayırabiliriz.

IP kamera: Ip kamera ortamda bulunan görüntü veya sesi almamıza yarayan cihazlardır. Bunlar kendi içinde bir çok marka ve modelde bulunabilir. Lens kalitesi, gece görüşü, ses , networke bağlantı şekilleri açısından değişiklik gösterir. IP kameralar sisteme ethernet kablosu ile wriless sistem ile ve son zamanlarda cep telefonu operatörlerini sağladığı data hattı ile bağlanabilmektedir.

Network Sistemi: IP kameradan görüntünün alınıp dağıtılabilmesi için internete ve bir network sistemine ihtiyaç vardır. IP kameradan alınan görüntü bu network sistemi sayesinde kullanıcılara ulaşır. Bu sistemle istenilirse görüntüler kayıt altına alınabilir. Kayıt alan cihaz 50 adet IP kamerasından kayıt alabilir ve bunu yönetebilir. Kayıt alma koşullarına göre bilgisayarlar harddisklerinin kapasitesi kadar kayıt alabilir. Harddikskleri genişlettikçe kayıt alanınıda genişleterek daha fazla gün kayıt alma şansınız olacaktır.

Yazılım: Elektronik sistemlerde en önemli bileşenlerden biriside yazılımdır. Bir cihazın kontrolü içi mutlak süratte yazılıma veya kodlamaya ihtiyaç vardır. Ip kameralarda aynı şekilde kullanım ve yönetilebilme açısından yazılıma ihtiyaç duymaktadır. Yazılım sayesinde IP kamerayı farklı konumlarda çalıştırma imkanınız vardır. Bu yazılımlar sayesinde görüntü mobil olarak yer bağımısız cep telefonu veya tablet ten alabilirsiniz.